Rower elektryczny. Podstawy. | e-biker

Rower elektryczny. Podstawy.

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z rowerami elektrycznymi – tak zwanymi e-bike’ami – to dobrze trafiłeś! Dowiedz się, jak prowadzić taki rower, jakie prędkości on osiąga, jaki ma zasięg i jakie są koszty z nim związane.
CZY E-BIKE TO WCIĄŻ ROWER?

Na samym początku warto wspomnieć, że rower elektryczny to nadal… rower . Część osób może twierdzić, że ma on z nim niewiele wspólnego, ponieważ skoro jest on zasilany elektrycznie, to w zasadzie nie potrzeba korzystać z pedałów – nic bardziej mylnego!
Prawda jest taka, że to właśnie pedałowanie odpowiada za prędkość, jaką można osiągnąć na e-bike’u . Siłą mięśni użytkownik wspiera działanie silnika elektrycznego i najważniejszą różnicą pomiędzy rowerem tradycyjnym a tym ze „wspomaganiem” jest właśnie prędkość jazdy. Co prawda jest on wyposażony w manetkę, która sprawia, że pedałowanie staje się zbędne, jednak z przyzwyczajenia zwykle i tak chcemy używać pedałów.
Dodatkowo gwarantujemy Wam, że pedałując wzbudzicie podziw wśród innych uczestników ruchu, którzy zobaczą, jak szybko może jechać rower.
A prędkość ta może być naprawdę imponująca…
JAK SZYBKO JEŹDZI ROWER ELEKTRYCZNY?

Bez używana słów potocznych i niekiedy uznawanych za wulgarne – e-bike jest naprawdę szybki! Maksymalna prędkość, jaką osiąga rower elektryczny to nawet 90 km/h . Co więcej, jak już wspomnieliśmy na początku, to nadal rower – ze wszystkimi zaletami tego pojazdu. Oznacza to, że można nim wjechać praktycznie wszędzie, nie ograniczając się wyłącznie do ulic jak w przypadku skuterów lub motocykli . E-bike’iem możesz wjechać na chodnik lub nawet drogi gruntowe. Możesz również korzystać z przejść dla pieszych, tak jak w przypadku tradycyjnego roweru.
Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób, które na co dzień mieszkają w dużych miastach – z łatwością bowiem ominiemy poranne korki, a światła na skrzyżowaniach okazują się niewielką przeszkodą. Rower elektryczny stanowi doskonałą alternatywę dla zawodnej komunikacji miejskiej , nawet w przypadku większych odległości – prędkość, jaką dzięki niemu osiągniesz pozwoli dotrzeć w każde miejsce w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu minut.
ZASIĘG ROWERU ELEKTRYCZNEGO
Szybkość, wygoda i łatwość jazdy to jednak nie wszystko – najważniejsze pytanie brzmi, jak daleko e-bike’iem można zajechać? W tym przypadku trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to przede wszystkim od tego, jak szybko będziemy się poruszać .
Zakładając, że jedziemy z prędkością 25 km/h, zasięg roweru elektrycznego wynosi 100 km. Z kolei jeśli pojedziemy dwa razy szybciej – 50 km/h – zasięg obniża się do 25 km. Związane jest to z oporem powietrza, który wraz ze wzrostem prędkości, zwiększa się czterokrotnie.
Pozornie 25 km zasięg może wydawać się niewielki, jednak należy pamiętać, że do jazdy w centrum miasta lub nawet w przypadku dalszych wycieczek jest on zdecydowanie wystarczający.
JAKI JEST KOSZT ROWERU ELEKTRYCZNEGO?

To chyba najważniejsze pytanie, które z pewnością zadaje sobie każdy, kto zainteresowany jest e-bike’iem. Zacznijmy zatem od kosztów eksploatacji. Jednym słowem – są one bardzo małe. Koszt energii elektrycznej wymaganej do całkowitego naładowania akumulatora roweru wynosi około 1,5 zł – za taką kwotę otrzymujemy zasięg 100 km, przy zachowaniu prędkości ok. 25 km/h.
Sprawia to, że e-bike jest bardzo ekonomiczny i nawet nie można porównywać go ze skuterami czy innymi pojazdami spalinowymi.
Drugi koszt – już większy, acz jednorazowy – to koszt zakupu odpowiedniego silnika, sterownika i baterii, wynoszący od 2 do 3 tysiące złotych .
Ciekawe w przypadku e-bike’ów jest to, że można go stworzyć na podstawie już istniejącego roweru, przytwierdzając najważniejsze elementy do ramy.
Większych nakładów finansowych – sięgających nawet 20-30 tysięcy złotych – wymaga stworzenie roweru dedykowanego pod napęd elektryczny od podstaw. Jest to jednak rozwiązanie polecane dla zaawansowanych użytkowników, gdyż taki e-bike może osiągnąć prędkość nawet 90 km/h i ma o wiele większy zasięg.
JEŚLI CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O ROWERACH ELEKTRYCZNYCH, O KOMPONENTACH, KTÓRE WPŁYWAJĄ NA ICH PRĘDKOŚĆ, ZASIĘG LUB O TECHNIKACH BUDOWY BARDZIEJ ZAAWANSOWANYCH KONSTRUKCJI, KONIECZNIE ŚLEDŹ NASZ BLOG ORAZ NASZE PROFILE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH:
Kanał YouTube
Fanpage e-biker.pl

Zobacz także:

PIERWSZA SERIA WYŚCIGÓW NA ROWERACH ELEKTRYCZNYCH

ZESTAW ELEKTRYCZNY DO ROWERU - CO TO TAKIEGO?