Jak działa rower elektryczny?

Jak działa rower elektryczny?

Nie musisz mieć doskonałej kondycji, by pokonywać na rowerze długie dystanse. Jeśli chętnie spędzasz czas na dwóch kółkach, lecz zależy Ci na uniknięciu intensywnego wysiłku i związanego z nim uczucia zmęczenia po przejażdżce, napędzany silnikiem elektrycznym jednoślad to coś dla Ciebie. Zanim jednak kupisz, dowiedz się jak działa rower elektryczny.

E-bike - wygodna jazda ze wspomaganiem


Rower elektryczny wyglądem przypomina tradycyjny model. Tym, co go wyróżnia jest obecność jednostki napędowej, montowanej centralnie bądź na przednim czy też tylnym kole.
Silnik wspomaga pracę nóg rowerzysty, co ogranicza jego wysiłek podczas aktywności i poprawia komfort jazdy. To popularny wybór wśród seniorów, ale nie tylko. Z rowerów elektrycznych korzystają także mieszkańcy dużych miast podczas dojazdów do pracy oraz miłośnicy rekreacyjnej jazdy.

Jak działa rower elektryczny? Niezwykle cicho, dzięki czemu jazda na nim jest prawdziwą przyjemnością. Poza silnikiem jednoślad wyposażony jest także w baterię. To źródło napędu, od którego zależy zasięg jazdy ze wspomaganiem. Każdy e-bike posiada również elektroniczny kontroler. Jego funkcją jest sterowanie układem wspomagania w rowerze.

Rower elektryczny - jak działa?

Aby zrozumieć, jak działa elektryczny rower, powinniśmy przyjrzeć się bliżej jego budowie. Mogłoby się wydawać, że obecność silnika sprawi, że jednoślad będzie znacznie cięższy i trudniejszy w prowadzeniu. Nowoczesne jednostki napędowe są jednak lekkie i nie stanowią dużego obciążenia dla pojazdu. Przykładowo, dostępny w naszej ofercie przekładniowy silnik Rapid M500 waży tylko 2,6 kg.

Jeśli nie chcesz kupować roweru elektrycznego, ale zależy Ci na jego funkcjonalności, możesz przeprowadzić konwersję tradycyjnego modelu, wyposażając go w układ wspomagania. Wystarczy, że kupisz odpowiedni zestaw, zawierający niezbędne elementy montażowe np. Race Rapid 2000, dedykowany rowerom górskim i MTB. Jak to działa? Zasilany baterią silnik wspomaga Twoją jazdę. Energia z baterii do silnika przesyłana jest poprzez kontroler, który steruje pracą jednostki napędowej. Sterowanie silnikiem możliwe jest także poprzez dołączoną do zestawu manetkę.

Rower elektryczny - jak to działa?

Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce. Gdy wsiądziesz na rower elektryczny i zaczniesz pedałować, dojdzie do automatycznego uruchomienia silnika. Dzięki pracy kontrolera, działanie systemu wspomagania dostosowane jest do Twoich potrzeb. Przy szybkim pedałowaniu i intensywnej pracy nóg rowerzysty, jednostka napędowa pracuje z większą mocą niż w przypadku spokojnej i powolnej jazdy.

Jak wyłączyć silnik? Wystarczy przestać pedałować lub wcisnąć hamulec. Układ wspomagania wymaga bowiem nieustannej pracy Twoich nóg. Jest ona niezbędna do przemieszczania się, jednak nie musisz obawiać się zmęczenia. Wkładany w pedałowanie wysiłek nie jest tak intensywny, jak przy jeździe na tradycyjnym jednośladzie. Wspomagający korbę silnik ogranicza siłę, jaką musisz włożyć w płynną jazdę.

Jak działa elektryczny rower na podjazdach?

Pokonywanie nawet najbardziej stromych podjazdów na rowerze elektrycznym nie sprawi Ci żadnego problemu i nie będzie wymagać intensywnego wysiłku. Naciskanie na pedały podczas jazdy pod górkę jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku jazdy na tradycyjnym jednośladzie. Wszystko, co musisz zrobić, by pokonać trudny podjazd, to pedałować. Dzięki silnikowi jednak obciążenie będzie niewielkie. Na rowerze elektrycznym prostsza staje się także jazda w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, np. przy silnym wietrze.

Aby móc obserwować, jak działa rower elektryczny i mieć pod kontrolą wszystkie parametry jazdy, wystarczy rzut oka na wyświetlacz. Montowany na kierownicy, pozwala rowerzyście na monitorowanie prędkości jazdy, temperatury silnika i stanu naładowania baterii. Za jego pośrednictwem możesz także zarządzać trybem jazdy, np. zmienić go na miejski lub off-road’owy. Zanim wyruszysz w podróż, pamiętaj o sprawdzeniu baterii. Powinna być naładowana, by wspomaganie działało bez zarzutu.

Jak działa rower elektryczny

Warto wiedzieć, że silnik wspomaga rower do prędkości 25 km/h. Takie rozwiązanie sprzyja bezpieczeństwu rowerzysty na drogach i jest zgodne z obowiązującymi w naszym kraju przepisami ruchu drogowego. Elektryczny rower Romet Rambler z zestawem 2000 W pozwala jednak na rozwinięcie prędkości maksymalnej nawet do 55 km/h, w zależności od potrzeb rowerzysty. Istnieje możliwość jej zablokowania do 25 km/h.

Skoro wiesz już, jak działa rower elektryczny, czas podsumować zalety jazdy na jednośladzie z układem wspomagania. Jest komfortowa, bezpieczna, wydajna, a przy tym ekologiczna. Wybierając do jazdy po mieście rower elektryczny zamiast samochodu, przyczyniasz się do zmniejszenia ilości szkodliwych dla zdrowia spalin w powietrzu. To wygodny środek transportu, który zapewni Ci szybki dojazd do pracy i pozwoli ominąć poranne korki. Rower elektryczny możesz także wykorzystać do zwiedzania okolicy oraz pracy nad swoją formą. To rozwiązanie dla osób w każdym wieku.

Sprawdź także:
JAKI SILNIK ELEKTRYCZNY DO ROWERU ZAPEWNI CI WYGODNĄ I BEZPIECZNĄ JAZDĘ?

JAKI ROWER ELEKTRYCZNY KUPIĆ?